Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Arestare dupa ultimul termen de judecata la instanta ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Arestare dupa ultimul termen de judecata la instanta de apel?

Buna ziua!

Va rog, sa-mi spuneti daca ati auzit, sau daca cunoasteti cauza in care, dupa intrarea in vigoare a noilor coduri penale de la 1 febr 2014, s-a procedat la arestarea inculpatului imediat ce curtea de apel a hotarat condamnarea acestuia.

Fiind restranse situatiile in care se poate declara recurs la Inalta Curte de Casatie si Justitie, ma intereseaza si ce se intampla in perioada dintre condamnarea inculpatului de catre instanta de apel si eventuala admitere a casatiei la ICCJ.

Inculpatului i se pune in aplicare imediat condamnarea primita de la curtea de apel si se descurca mai departe din penitenciar?

Va multumesc!

O zi perfecta va doresc!
Marka, utilizator
Noul cod de procedura penala:

ART. 441

Suspendarea executării

(1) Instanţa care admite în principiu cererea de recurs în casaţie sau completul care judecă recursul în casaţie poate suspenda motivat, în tot sau în parte, executarea hotărârii, putând impune respectarea de către condamnat a unora dintre obligaţiile prevăzute la art. 215 alin. (1) şi (2).

(2) În cazul în care persoana condamnată nu respectă obligaţiile impuse prin încheiere, completul care va judeca recursul în casaţie, din oficiu sau la cererea procurorului, poate dispune revocarea măsurii suspendării şi reluarea executării pedepsei.

(3) Aducerea la îndeplinire a dispoziţiilor de suspendare a executării hotărârii şi supravegherea respectării obligaţiilor impuse se fac prin instanţa de executare.

Recursul nu mai suspenda de drept executarea hotararii, deci hotararea instantei de apel devine executorie.
Nu cred ca in vechea lege scria ca recursul suspenda executarea.
Stiu ca se arestau mai demult dupa apel.
Prin anii 90...
Apoi se astepta judecata recursului.
Toata traba tine de emiterea mandatului de executare a pedepsei.
Daca se emite il aresteaza.
Buna ziua.

Va multumesc pentru raspunsul dvs. rapid si promt.

As mai avea urmatoarea intrebare:

In cazul unei hotarari de condamnare a unui inculpat de catre o instanta de apel, care este instanţa care admite în principiu cererea de recurs în casaţie sau completul care judecă recursul în casaţie?

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Nu cred ca in vechea lege scria ca recursul suspenda executarea.
Stiu ca se arestau mai demult dupa apel.
Prin anii 90...
Apoi se astepta judecata recursului.
Toata traba tine de emiterea mandatului de executare a pedepsei.
Daca se emite il aresteaza.

Vechiul Cod de procedura penala:
Art. 385 ind.5

Efectul suspensiv al recursului

Recursul este suspensiv de executare atât în ce priveşte latura penală, cât şi latura civilă, afară de cazul când legea dispune altfel.

@Marka
Inalta curte de casatie si justitie.
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
Da, in prezent se pare ca dupa judecarea apelului persoana va fi arestata daca se emite mandatul de executare a pedepsei.

Sunt curios in cat timp vor emite mandatele.

Inculpatul poate sta arestat destul de mult timp pana la momentul suspendarii executarii in conditiile art. 411 NCPP.

Nu am auzit sa fi fost arestat cineva pana acum.
Oare nu s-a finalizat niciun apel pana acum?