Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... recuperare de custodie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

recuperare de custodie

m-am despartit anul trecut de fostul sot,aveam serviciul in spania si am ajuns cu fostul sot la o intelegere verbala in ai lasa custodia copilului cu conditia de a avea dreptul la 2 luni alaturi de copilul meu atat in spania cat si in tara.acum fostul sot imi neaga dreptul de a sta si de a-mi vedea baiatul.ce pot face?
Cui i-a fost incredintat minorul prin hotarare judecatoreasca?
ati divortat sau v-ati despartit faptic? unde aveti domiciliul d-voastra si el?
fostului sot din comun acord
ne-am despartit de comun acord.eu locuiesc in spania acum.el in tara
Daca el are incredintarea minorului va trebui o hotarare judecatoreasca care va fi foarte greu de obtinut daca vrei sa plecati cu minorul in Spania.Ar trebui sa scrie in hotarare ca aveti dreptul de a iesi din tara cu minorul.
Pentru Romania puteti obtine o hotarare judecatoreasca fara mari probleme.