Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... reincredintare custodie minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

reincredintare custodie minor

Buna ziua,am un baiat de 14 ani,,in clipa de fata,este la mama lui ,el a locuit cu mine 4 luni,si ca sa ma linistesc dupa despartire,lam trimis la mama lui,ea automat a cerut custodia lui,sa derulat tot procesul ,eu mi-am refacut viata,dupa cite am vb cu el,toata ziua il cearta,sa saturat,ar vrea sa vina la mine inapoi,,intrebarea mea este dupa cit timp pot cere reincredintarea lui?mentionez ca au trecut 3 luni,de la incredintare,el vrea neaparat inapoi,cum ramine cu pensia de platit,
Va multumesc,
Formulati urgent o cerere de reaincredintare a minorului. are 14 ani, va fi audiat, ceeace va sporeste sansele
Daca spune minorul ca vrea la tata dupa ce acum jumatate de an a zis ca vrea la mama, nu prea e de bine. De aceea ii ziceam domnului sa revina cu detalii, ca depinde de motivatie etc. Nu face instanta de 2 ori pe an ce vrea minorul, ca asa nu mai era nevoie de dosare dupa o anumita varsta si minorul se putea plimba intre parinti cum dorea.
Eu va-si intreba,daca mam trezit cu el la usa,,si a spus ca daca nu-l primesc eu,inapoi,el pleaca ,,vede el unde,normal ca l-am primit,dar nu mi se pare corect sa il tin eu si sa platesc si pensie,de aceea am intrebat,am facut o cerere scrisa pt reincredintare,pe data de 9 sept,vad ca nu apare nimic vreo citatie,,mai astept,va multumesc,