Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... jocuri de noroc
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

jocuri de noroc

Subiect: jocuri de noroc
buna ziua.am si eu o intrebare legata de jocurile de noroc. firma (platitoare de tva)a incheiat un contract de asociere in participatiune cu o societate x ce detine jocuri de noroc.la sfarsitul lunii societatea x intocmeste un proces verbal ce cuprinde veniturile si cheltuielile aferente lunii respective si vireaza firmei in cauza(cu obiect de activitate ce nu cuprinde jocurile de noroc) suma cuvenita.eu, ca reprezentat al firmei ce trebuie sa emit catre societatea x? factura si chitanta, doar chitanta?daca emit factura, eu fiind platitoare de tva, automat calculez tva 24%. Multumesc anticipat

In cazul asocierii in participatie partenerii isi trimit unul altuia un decont cu veniturile realizate si cheltuielile efectuate aferente asocierii care la sfarsit de luna se inchid prin contul de profit si pierderi. Deci, nu se factureaza nimic.
si eu pe ce baza incasez banii? doar chitanta? multumesc mul
In numerar cu chitanta sau prin banca cu ordin de plata, CEC etc.