Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... probleme de partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

probleme de partaj

Sora mea a divortat de fostul sot in urma cu 12 ani si de 9 ani este recasatorita.Apartamentul l-a obtinut de la fabrica unde lucra si dupa 1990 l-a cumparat cum a facut toata lumea.In timp ce il platea s-a casatorit ,fostul sot venind in apartament doar cu un televizor color.Divortul s-a desfacut amiabil,copii nu au avut impreuna si nimic de impartit ,el plecand cu ce a venit si din acest motiv nici nu au facut partaj.Recasatorindu-se a intampinat probleme cand a vrut sa isi i-a sotul in spatiu pe motiv ca nu a facut partaj cu fostul sot.Imi poate spune cineva ce se poate face?
Apartamentul poate fi considerat bun comun, dobandit in timpul casatoriei( 1990-1996!)! Daca fostul sot a inteles situatia neavand pretentii la acel apartament, nu ar fi nicio problema. Intrebarea este:unde a intampinat acele probleme si cine i-a interzis sotiei sa ia in spatiu pe actualul sot?
danutza40 a scris:

Sora mea a divortat de fostul sot in urma cu 12 ani si de 9 ani este recasatorita.Apartamentul l-a obtinut de la fabrica unde lucra si dupa 1990 l-a cumparat cum a facut toata lumea.In timp ce il platea s-a casatorit ,fostul sot venind in apartament doar cu un televizor color.Divortul s-a desfacut amiabil,copii nu au avut impreuna si nimic de impartit ,el plecand cu ce a venit si din acest motiv nici nu au facut partaj.Recasatorindu-se a intampinat probleme cand a vrut sa isi i-a sotul in spatiu pe motiv ca nu a facut partaj cu fostul sot.Imi poate spune cineva ce se poate face?

Parerea mea este sa isi angajeze avocat si sa incerce sa rezolve problema.In primul rand ar trebui o consultatie juridica cu studierea actelor.
Eu nu cred ca acel apartament este bun comun.:)

avocat Claudiu Lascoschi
Din mesajul danutzei eu am inteles ca apartamentul a fost dobandit inainte de casatorie(prima), procesul-verbal de predare primire facandu-se tot atunci(banuiesc).
Eu cred ca ar trebui sa mearga cu hotararea de divort si sa arate militienilor cand s-au casatorit(in motivarea hotararii se face referire la acest aspect). Nu se poate cere un partaj pentru un bun propriu. Probabil ca cei de la politie nu inteleg asta.
Fostul sot ar putea pretinde cel mult un drept de creanta(imbunatatiri, rate achitate impreuna...etc), insa nu poate pretinde ca a contribuit la dobandirea imobilului.
ContSters53919, utilizator
Daca avocatul nu ia contact cu politia sa inteleaga exact care este problema, dupa ce studiaza actele, danuta nu va afla niciodata ce are de facut in mod concret.
Si cred ca tocmai acest lucru o supara.:(

avocat Claudiu Lascoschi
daca apartamentul a fost platit dupa ce sora s-a casatorit acesta devine bun comun, urmand sa se faca un partaj al bunurilor comune.