Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... probleme de partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

probleme de partaj

Sora mea a divortat de fostul sot in urma cu 12 ani si de 9 ani este recasatorita.Apartamentul l-a obtinut de la fabrica unde lucra si dupa 1990 l-a cumparat cum a facut toata lumea.In timp ce il platea s-a casatorit ,fostul sot venind in apartament doar cu un televizor color.Divortul s-a desfacut amiabil,copii nu au avut impreuna si nimic de impartit ,el plecand cu ce a venit si din acest motiv nici nu au facut partaj.Recasatorindu-se a intampinat probleme cand a vrut sa isi i-a sotul in spatiu pe motiv ca nu a facut partaj cu fostul sot.Imi poate spune cineva ce se poate face?
daca apartamentul a fost platit dupa ce sora s-a casatorit acesta devine bun comun, urmand sa se faca un partaj al bunurilor comune.
Nu e asa Carmenmur.
E bun propriu.

avocat Claudiu Lascoschi