Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensia alimentara dupa 18 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensia alimentara dupa 18 ani

buna ziua
Am 24 de ani si anual acesta m am inscris la facultate.parintii sunt divortati de 17 ani,am primit pensie alimentara pana la 18 ani dupa care m am angajat,automat am pierdut dreptul la pensie alimentara.As dori sa aflu daca indeplinesc inca conditiile pentru pensie alimentara.Tatal meu e salariat,ioar fratele meu,student fiind primeste pensie alimentara.
va multumesc
Aveti dreptul la pensie alimentara din partea tatalui doar pana la 26 de ani, daca va aflati in continuarea studiilor si daca nu aveti alte venituri.(contract individual de munca, de ex.)
sunt inscrisa luna asta la facultate,nu am carte de munca,iar luna viitoare implinesc 25 de ani.Pot sa l dau in judecata incepand cu luna viitoare?
MULTUMESC PENTRU INFORMATII
Revin si precizez ca trebuie sa introduceti o noua actiune prin care dv, majora find, solicitati tatalui pensie alimentara. Hotararea pe care o aveti dv. era valabila pana la 18 ani. Trebuie sa faceti dovada ca sunteti in continuarea studiilor si ca nu aveti venituri. Veti primi pensie alimentara din momentul introducerii actiunii.
Da, insa sa specificati in actiune ca solicitati pensia de la data introducerii actiunii si nu de la data finalizarii procesului.Daca nu procedati asa puteti avea surprize neplacute...
Daca procesul va dura prea mult veti implini 26 de ani...