Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sunt divortata am 2 copii in custodie.cel mare a ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sunt divortata am 2 copii in custodie.cel mare a implinit 18 ...

Sunt divortata am 2 copii in custodie.cel mare a implinit 18 ani .A intrat la facultate.E drept ca tatal lui sa nu mai plateasca pensie alimentara?Dupã terminarea liceului a intrerupt.Din a doua casnicie mai are un copil.Cum cát in ce fel ar fi indreptatit sa pláteascã pensia alimentara?
Buna ziua, pensia alimentara se plateste pana la 26 ani daca copilul se afla in continuarea studiilor. Daca aveti o hotarare judecatoreasca de plata doar pana la 18 ani trebuie sa introduceti o noua actiune in instanta privind pensia alimentara.
Copilul devenit major si aflat in continuarea studiilor trebuie sa isi dea tatal in judecata sa il oblige la plata pensiei pana la finalizarea studiilor. facand dovada cu adeverinta de la facultate ca este inscris si frecventeaza cursurile universitare.

Nu conteaza ca a inrerupt, conteaza ca la momentul introducerii actiunii sa aiba sub 26 ani, sa frecventeze cursuri si sa se afle in stare de nevoie.

Cuantumul pensiei depinde de numarul de copii aflat in intretinere. Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii.