Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radiere autoturism
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radiere autoturism

Acum aproximativ 15 ani bunicul meu a castigat o masina pe care a dat-o spre folosire mamei mele respectiv tatalui meu fiindca el nu avea permis de conducere. Masina a ramas pe numele lui. Ai mei au vandut masina si urmau sa faca documente. Au facut o hartie de mana pe care au semnat-o si a dat masina spre folosinta. Intre timp, cumparatorul n-a mai vrut masina dar a zis ca are pe cineva care ar vrea sa o cumpere. Tatal meu a fost de fata, a dat masina dar n-a mai apucat sa mearga si cu bunicul meu sa faca toate documentele, drept urmare nu stiu nici numele lui. Intre timp tatal meu a murit. Mama a luat legatura cu cel cu care au incheiat intelegerea scris, dar nici acela nu stie numele persoanei la care a ajuns masina. Mentionez ca nu mai avem niciun document cu privire la masina, nici certificat, nici carte de identitate, nimic. Au fost date cumparatorului. Am vrea acum sa radiem cumva masina. Mama a fost la politie acu ceva timp si a dat-o in urmarire. Politia nu a gasit-o. Nu am pe cine sa dau nici in judecata sa obtin o hotarare definitiva sa o pot radia. Care ar fi alte solutii? Masina poate e undeva la fier vechi, pentru ca e o dacie veche. Singurul motiv pentru care as radia-o, este impozitul
Daca a fost casata la fier vechi si aveti un document in acest sens, il puteti prezenta la primarie si in baza lui s-ar putea radia masina.
In situatia dv numai politia poate gasi masina dar va trebui sa le puneti la dispozitie toate datele pe care le cunoasteti despre masina.