Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general viza CFP
Discuție deschisă în Contabilitate în general

viza CFP

O persoana cu studii economice care nu desfasoara activitati de natura financiar-contabile, are dreptul de a exercita functia de control financiar preventiv in cadrul institutiei?
Da.
Enya2011 a scris:
O persoana cu studii economice care nu desfasoara activitati de natura financiar-contabile, are dreptul de a exercita functia de control financiar preventiv in cadrul institutiei?

Studii economice reprezinta si absolvirea facultatii de management. Acolo nu se prea face contabilitate, iar cel care isi asuma raspunderea de a da viza de CFP trebuie sa si controleze documentele respective, nu numai sa le semneze.

Controlul financiar preventiv propriu se exercita, prin viza, de persoane din cadrul compartimentelor de specialitate, desemnate in acest sens de catre conducatorul entitatii publice.

Dupa parerea mea,nu cred ca aveti dreptul.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal