Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbatere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbatere mostenire

buna ziua
am si eu urmatoarea speta, poate ma ajuta cineva:D
dupa decesul parintilor au ramas mai multe bucati de teren pe care le folosesc doar doi frati din cei trei ai defunctiilor. inainte ca sa moara tatal ia facut unuia dintre fii un contract de vanzare cumpare pe casa si constuctii aferente si pe o suprafata de teren...apoi pe mama lor a dat.o afara din casa spunandu.i ca nu mai are nici un drept acolo..mama a fost luata de fica ei si intretinuta..pana a decedat..apoi tot ea s.a ocupat de inmormantare,,,parastase..etc.....inainte ca mama sa decedeze ca drept rasplata pt fica ei i.a trecut o suprafata de teren in baza unui contract de mana cu care s,a inregistrat la registrul agricol, platind impozit pana in prezent....unul din fratii ei a folosit acest teren de 14 ani si nu vrea sa il dea sorei lui considerandu,se el propietar.....ce se poate face pentru a intra in posesia terenului? se poate incepe o dezbatere de mostenire pe toate terenurile mai putin cele cuprinse in contractul de vanzare cumparare? care este procedura? va multumesc!
Ce acte de proprietate detineau parintii pentru acele terenuri? Nu vorbim aici de contractul de vanzare-cumparare (banuiesc ca notarial) incheiat de tata catre fiul sau... mama avea titlu de proprietate pe numele dansei pentru terenul transmis fiicei? Trebuie sa va spun ca acea chitanta de mana si trecerea terenului in registrul agricol nu echivaleaza cu transmiterea dreptului de proprietate. In mod normal trebuie dezbatuta succesiunea de pe urma parintilor si apoi facut partajul intre mostenitori.
parinti apar in extrasul cf...cand s-au facut contractele de vanz-cump si "predarea' catre nepoata nu s-a operat in cartea funciara......
da,,,cantractul de vanz cump a fost facut la notar.....multumesc pt raspuns