Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlu de proprietate

Mama mea a vandut acum 4 ani un teren de 1 ha cu chitanta de mana. Acel teren este o mostenire de la parinti. Ei au fost 6 frati, 1 decedat, 5 in viata. Dar pe titlul de proprietate sunt trecuti doar 2 frati si parintii decedati ( au fost 6 ha de teren arabil cate unul pt fiecare frate). Intrebare: care este procedura prin care mama mea ( si restul fratilor) pot modifica titlul de proprietate asupra terenurilor. Mentionez ca dezbaterea mostenirii s-a facut doar pt casa parinteasca, nu si pt terenuri! Titlul de proprietate fiind necesar pt perfectarea actului de vanzare cumparare pt terenul pe care l-a vandut mama mea!
Buna seara
Va trebui sa se dezbata un supliment la masa succesorala format din acel teren. Dupa dezbaterea acestui supliment mama dumneavoastra poate sa-si vanda partea.
Idealul este ca la acea dezbatere de supliment sa se solicite si iesirea din indiviziune.