Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa auto

Va salut
Am cumparat de la o persoana din Ploiesti un autoturism opel fabricat in 2003, fara a-l trece pe numele meu. Eu locuiesc in Arges.
Acest autoturism a fost cumparat de vanzator din Belgia in mai 2006, cand nu se platea taxa de poluare.
Acum, inteleg ca, daca apare legea cu noua taxa, inseamna ca, daca nu perfectez actele si nu trec masina pe numele meu inainte de aparitia legii, voi plati eu, ca si cumparator noua taxa auto.
Dar, daca trec masina pe numele meu inainte de aparitia legii, ma mai poate taxa? Eu zic ca, nu.
Apoi. Am un auto cumparat din Germania si inscris in romania in dec 2008. Pt acest auto, am platit taxa de poluare. Insa, in urma unui proces, am castigat recuperarea taxei (deocamdata in prima instanta). Daca reusesc sa-mi iau banii inapoi, atunci cand voi vinde masina cumparatorul este obligat sa plateasca taxa?
E...
asteptati sa se publice legea si vorbim
Aoleu..........
Pai, nu este mai bine sa trec masina pe numele meu? Atunci, as putea motiva in instanta ca masina nu este la prima inmatriculare dupa 01.ian 2007 ci, la a treia. Nu?