avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... lamuriri taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

lamuriri taxa auto

Va rog sa ma lamuriti in privinta taxei auto pentru un autoturism OPEL ASTRA, fabricat in anul 2000 , omologat in Romania in 09. ian .2007, inmatriculat in data de 4 ianuarie 2008 ,reomologat in data de 08.iulie 2008, vandut si inmatriculat in alt judet in 14 aprilie 2010 si apoi revandut in acelasi judet si inmatriculat in data de 01 octombrie 2010.Ce se intampla in cazul unei revanzari?


Va multumesc.

Cel mai recent răspuns: Pilu , utilizator 22:21, 19 Ianuarie 2012
Cumparatorul va platii taxa auto,in cazul in care nu a fost achitata.
Cum pot afla daca taxa auto a fost achitata, motivat de faptul ca masina o detin la a doua revanzare (conform cartii de identitate a vehiculului)?
Nu cunosc persoana care a adus masina si a inmatriculat-o.

Va multumesc.
Masina nu putea fi inmatriculata fara sa se plateasca taxa auto, deci, de la Serv. Inmatriculari sau de la AFP

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare taxa ? cata1569 cata1569 Buna seara. In 9.05.2007 am platit taxa prima inmatriculare 1414 ron si in 11.05.2007 inca o diferenta de 1401 ron (deci total 2815) pentru un Opel Astra ... (vezi toată discuția)
Taxa auto titi marina titi marina Va salut Am cumparat de la o persoana din Ploiesti un autoturism opel fabricat in 2003, fara a-l trece pe numele meu. Eu locuiesc in Arges. Acest autoturism ... (vezi toată discuția)
Asigurare rca FYREZ FYREZ buna ziua,mi-am cumparat o skoda octavia de curand,proprietarul masinii are m7 la asigurare,masina o las pe numele lui pentru ca nu am bani de taxa,cu timpu va ... (vezi toată discuția)