avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 740 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Stabilirea pensiei alimentare pentru minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Stabilirea pensiei alimentare pentru minor

Buna ziua,

Am o rugaminte si anume ma poate edifica un specialist in privinta stabilirii cuantumului pensiei alimentare pentru copilul meu minor. Am inteles ca pentru un singur copil procentajul aplicat ajunge pana la 25%.
Daca din salariu eu mai platesc aproximativ 40% rate la banci, la ce se va aplica procenatjul de 25%, la intreg salariu sau la diferenta de 60%.

Va multumesc,
Vlad
Ultima modificare: Marți, 6 Septembrie 2011
VladTudorache, utilizator
Cel mai recent răspuns: VladTudorache , utilizator 12:24, 6 Septembrie 2011
procentul e la veniturile realizate
pe nimeni nu intereseaza ce rate mai aveti
Pensia de intretinere se popreste ( in cazul dvs. in procent de maxim 25 % ) din intreg venitul net realizat, cu prioritate fata de orice alt creanta pe care o aveti de achitat lunar.
Art. 409 C.proc.civ. prevede urmatoarele :
al. 1 Salariile si alte venituri periodice realizate din munca, pensiile acordate in cadrul asigurarilor sociale, precum si alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia pot fi urmarite:
a) pana la 1/2 din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligatie de intretinere sau de alocatie pentru copii;
b) pana la 1/3 din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.

al. 2 Daca sunt mai multe urmariri asupra aceleiasi sume, urmarirea nu poate depasi 1/2 din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creantelor, in afara de cazul in care legea prevede altfel.

al. 3 Veniturile din munca sau orice alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia, in cazul in care sunt mai mici decat cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmarite numai asupra partii ce depaseste jumatate din acest cuantum.

al. 4 Ajutoarele pentru incapacitate temporara de munca, compensatia acordata salariatilor in caz de desfacere a contractului individual de munca pe baza oricaror dispozitii legale, precum si sumele cuvenite somerilor, potrivit legii, nu pot fi urmarite decat pentru sume datorate cu titlu de obligatie de intretinere si despagubiri pentru repararea daunelor cauzate prin moarte sau prin vatamari corporale, daca legea nu dispune altfel.

al. 5 Urmarirea drepturilor mentionate la alin. 4 se va putea face in limita a 1/2 din cuantumul acestora.

al. 6 Sumele retinute potrivit alin. 1-4 se elibereaza sau se distribuie potrivit art. 562 si urmatoarele.

al. 7 Alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum si orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmarite pentru nici un fel de datorii.

Va multumesc frumos...necuratu m-a pus sa ma insor...din pacate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul pensie alimentara pufuleato pufuleato as dori sa stiu daca indemnizatia pentru handicap accentuat permanent este luata in calcul la stabilirea pensiei de intretinere, impreuna cu venitul net ... (vezi toată discuția)
Poprire ldragos70 ldragos70 din cate stiam eu in cazul unei singure popriri valoarea popririi poate sa ajunga pana la 25% din salariu. Cunosc situatie in care poprirea a ajuns la 50%. ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara dodorel62 dodorel62 1 Daca am de platit 500 ron pe luna pensie si o restanta de 1500 ron restanta care procentul maxim care mi se poate retine din salariu,iar daca are din ... (vezi toată discuția)