Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita imobil
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita imobil

Fratele meu a primit instiintare de executare silita a imobilului din care detine cota parte de 3/8 , terenul pe care se afla constructia nefiind prorietate ( in folosinta de la primarie ). As vrea sa stiu daca poate fi scos la licitatie atata timp cat detine o patre foarte mica ?
Nu se vinde imobilul ci cota parte indiviza detinuta de debitor. Daca ar fi dorit sa execute imobilul creditorul trebuia sa ceara mai intai iesirea din indiviziune, atribuirea imobilului in proprietatea debitorului cu obligatia platii unor sulte celorlalti coindivizari.
Atunci ce se poate intampla ? Ii revine creditorului cota parte a fratelui meu
Doar daca o adjudeca in contul creantei, altfel ii revine celui ce adjudeca la licitatie aceasta cota parte din imobil.