Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Intrebare messenger
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Intrebare messenger

Am primit un mail destul de,.... sa ii spunem "sarcastic" de la moderatorii unui site care mi-au dat si o teapa. As vrea sa le trimit un raspuns ce sa faca cu banii care i-am bagat (Sa ii recomand tipei care a scris mesajul sa isi cumpere de o parte din bani un cosciug de brad, iar de diferenta sa le cumpere de ziua lor colegilor ei doar lumanari si medicamete). Treaba sta in felul urmator:
Pe site-ul respectiv este stocat numele meu complect, adresa (scan dupa buletin si permis conducere). Deci au date mai mult decat suficiente despre mine.
Adresa mea de mess/mail este defapt "numele_meu@yahoo.com" (sper ca ati inteles ideea), am trimis si primit mesaje inspre si dinspre ei. Ultima data site-ul respectiv s-a hotarat sa-mi dea o teapa (ma rog regulile nu sunt scrise corect, intr-un proces as castiga dar suma e prea mica sa se merite 200 ron, si pe asta mizeaza ei).
Intrebarea mea este urmatoarea:
Daca eu trimit drept raspuns la mailul lor ce am scris mai sus, au ce sa imi faca? Nu de alta dar simt nevoia macar urarea asta din suflet sa le-o fac, dar nu as vrea sa ma trezesc eu dat in judecata pt. asta.
La noi in forum de ce v-ati permis totusi sa faceti o asemenea afirmatie? Dvs. vi se pare in regula? Se pare ca totusi aveti dubii.
Daca domnisoarei in cauza ii sugerati sa cumpere un cosciug de brad pentru viitorul indepartat si colegilor dansei lumanari pentru Valentine Day si medicamente contra racelii...nu este nici o problema din punct de vedere penal vorbind.
Insa nu v-as incuraja sau sfatui sa adoptati o astfel de atitudine, sunt sigur ca exista si cuvinte mai potrivite care sa nu-i duca cu ganduri la eventuale amenintari.
Gabrielle Monique a scris:

La noi in forum de ce v-ati permis totusi sa faceti o asemenea afirmatie? Dvs. vi se pare in regula? Se pare ca totusi aveti dubii.

Site-ul respectiv mi-a dat o teapa de toata frumusetea,... dupa care mai au tupeul sa ma invite sa pariez in continuare la ei. D-vroastra vi se pare normal ce au facut ei? Logic ca nu ii voi da in judecata,.... nu merita suma (exact pe asta mizeaza si ei). Pe forum nu am facut afirmatia (nu am nimic cu nimeni de pe forum, din potriva sunt recunoscator celor care mi-au dat sfaturi si celor care imi vor da in continuare), doar am scris ce as vrea sa ii trimit ca reply pe mail cucoanei (moderatoarei) de pe site-ul respectiv. Pe scurt mailul ei suna ceva de genul "Balanta (banii) d-voastra a fost retrasa din contul d-vostru, va anuntam ca nu veti mai primi bonusuri sau alte facilitati (de parca imi pasa), dar puteti continua sa pariati in continuare pe site-ul nostru (adica ne-ar face deosebita placere sa va mai furam niste bani cu proxima ocazie)". Le-as da macar un reply la fel de "politicos".
alexandrugroza a scris:

Daca domnisoarei in cauza ii sugerati sa cumpere un cosciug de brad pentru viitorul indepartat si colegilor dansei lumanari pentru Valentine Day si medicamente contra racelii...nu este nici o problema din punct de vedere penal vorbind.
Insa nu v-as incuraja sau sfatui sa adoptati o astfel de atitudine, sunt sigur ca exista si cuvinte mai potrivite care sa nu-i duca cu ganduri la eventuale amenintari.

In formula in care am scris mai sus ma refer,... ar fi culmea sa le urez ceva pt Valentine's day. Sa interpreteze ei ce vor ca mie nu imi pasa,....
Chiar daca sunteti convins ca ati fost nedreptatit de site-ul respectiv, nu era cazul sa va exprimati gandurile public, pe acest forum. Pana la urma si dansii pot avea acces aici si va pot gasi povestea. Nu le-ati scris dansilor, spuneti ca nu va pasa, dar ne-ati scris noua. Daca Dvs. credeti ca noi va putem ajuta cu mai mult decat niste sfaturi....Uneori aceste cuvinte spuse la suparare nu mai pot fi sterse. Si tot Dvs. sunteti acela care ati ajuns la concluzia ca nu se merita nici macar sa ii actionati in judecata. Ba, eu as face-o. Nu este vorba de recuperarea celor 200 lei, ci de un principiu, peste care nu as trece. De ce sa mai pateasca si altii ceea ce am patit eu? Pentru ei as face-o, stimate @CountPorcula.

O seara frumoasa, va doresc!