Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale la un SA...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

la un SA...

Directorul general are competenta de a emite decizii sau doar Cons de Adm. poate face acest lucru?In ctr de munca Dir Gen este cel care le semneaza.Treb trecut acest Dir Gen ca pers imput la Reg Com?
Consiliul de administratie emite decizii, insa poate delega conducerea societatii unuia sau mai multor directori (art 143; 143 (1); 143 (2) din legea 31/1990. Vedeti ce este stipulat in actul constitutiv.
deci treb sa fac o decizie a consiliului dc dorim sa insarcinam o pers cu alte atrib
Atributia de reprezentare este prevazuta in actul constitutiv.

In cazul dvs., DA trebuie o decizie a CA .