Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie MAI
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie MAI

armata facuta, doi ani scoala militara, din 1990 in politie, cum pot iesi la pensie.nascuat in luna iunie, 1965.multumesc
Acum nu puteti iesi la pensie. Puteti beneficia de:
-pensie pentru limita de varsta la 58 de ani si o luna, intrucat ati realizat stagiul minim de cotizare in specialitate de 18 ani si o luna;
-pensie anticipata partiala la 53 de ani si o luna, daca veti realiza stagiul complet de cotizare de 26 de ani si 4 luni si daca va veti afla, la data solicitarii acestei categorii de pensie, in una dintre situatiile prevazute la art. 65, alin. (2) din Legea nr. 263/2010.

Pentru a primi un raspuns corect si tu trebuie sa dai toate detaliile,cum ar fi: in politie lucrezi in conditii speciale sau conditii deosebite?,intereseaza-te la MRU in ce conditii de munca esti incadrat si revin-o cu noile date.
1983-1985--serviciul militar;1985-1988-grupa 1 de munca, 1988-1990 Scoala militara de subofiteri politie si din 1990 in politie pana in prezent,-grupa speciala.Cand pot iesi la pensie.multumesc.
porfiroiu, utilizator
porfiroiu a scris:
(...) si din 1990 in politie pana in prezent,-grupa speciala.

Ce sunt grupele speciale? :wassat:

Exista grupe de munca si conditii speciale, nu grupe speciale. Intrebati din nou, nu am cum sa va raspund cand discutam despre grupe care nu exista.