Forum Discuţii juridice Executare silită Informatie,legata de banca!
Discuție deschisă în Executare silită

Informatie,legata de banca!

Buna ziua! Cu 2 ani in urma am luat un credit de nevoi personale pe numele meu, nu am mai platit rata si au demarat procesul de executaresilita.
Intrebarea mea este daca se pot atinge de bunurile care sunt pe numele sotiei.
pot merge pe ideea ca ati luat creditul pt nevoile obisnuite ale casniciei, situatie in care pot urmari bunurile comune
Buna ziua!
Atat bunurile cat si datoriile dobandite de dv in timpul casatoriei sunt comune cu ale sotiei. Privind astfel se vor executa bunurile comune.
De bunurile proprii ale sotiei nu se vor putea atinge(ma refer la bunurile dinaintea casatoriei sau mostenire) doar daca se probeaza ca imprumul era doar pt dv cum ar fi de exemplu o operatie estetica(este doar un exemplu). In caz in care este acoperita datoria se va trece la partea dv din bunurile comune.
Sper a va fi lamurit cat de cat.