Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Naveta,,,,o mare problema
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Naveta,,,,o mare problema

Buna ziua, am o intrebare referitoare la naveta de la oras la comuna,,,,,deoarece urmeaza sa dau un examen ptr un post in administratia publica, insa din pacate postul e intr-o comuna apropiata orasului in care locuiesc, exista vreo lege referitoare la decontarea cheltuielilor de transport functionarilor publici? este posibil? mentionez ca este vb de aproximativ 175 km dus-intors, cu un salariu brut de debutant de 662 RON la care se mai adauga un spor dispozitiv care habar nu am ce inseamna,,,iar daca faci un calcul rapid parca nu se merita, nu?

Va multumesc anticipat
In Legea nr.188/1999,republicata veti putea gasi acele date cu privire la problema navetei pe care va urma sa o faceti daca veti ocupa acel post.
Personalul contractual si functionarii publici din primãrii au dreptul la sporul de dispozitiv.Sporul de dispozitiv se acorda in baza art.9.2 din Ordinul Ministrului Administratiei si Internelor nr.496 din 28.07.2003, potrivit caruia "Indemnizatia de dispozitiv se acorda si personalului civil ce-si desfasoara activitatea in domeniul administratiei publice".
Va multumesc pentru raspuns, am consultat legea referitoare la statutul functionarilor publici dar nu exista referiri la cheltuielile de deplasare. Din cate am inteles din alte parti aceasta decontare a navetei se acorda numai cadrelor didactice,din pacate.