Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... minor in afara tarii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

minor in afara tarii

Buna seara.am o intrebare mama poate sa stabileasca domiciliul minorului in strainatate fara acordul tatalui???multumesc.
De principiu se poate, dar daca are o hotarare judecatoreasca cu drept de vizitare din partea tatalui pot aparea probleme.

avocat Claudiu Lascoschi
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Luna asta astept hot. de la tribunal cu programul de vizita.Poate instanta sa mi dea un program scurt ptr ca copilul e in Italia stabilit fara semnatura mea??? Stiu ca mama are dreptul sa ia copilul in vacanta in strainatate dar nu sa se stabileasca acolo si sa l mai si scolarizeze fara semnatura mea.ce va fi ??cum se va tremina ?Eu as vrea ca ,copilul meu sa stea in Romania .
Nu stiu exact cu va judecati in proces.
Mai concret, nu stiu ceea ce ati solicitat instantei prin actiunea dvs.
Chestiunea este foarte delicata intrucat de principiu ea ar putea avea acest drept dar daca procedeaza asa va incalca drepturile dvs si ale minorului ( pe de alta parte).
Cred ca o solutie ar fi un program in asa fel incat sa puteti dezvolta legaturi personale cu minorul in asa fel incat sa fie impacate si ,,capra si varza" ca sa spun asa.:)
Nu va pot da un verdict pt ca este foarte greu de spus ce poate iesi.
Incercati sa discutati cu avocatul dvs si sa gasiti o solutie rezonabila.Daca nu aveti avocat ma tem ca nu se va ajunge la o solutie rezonabila, dar, asa cum spuneam se poate orice.
Depinde si de felul in care va percepe instanta lucrurile, de felul in care se va motiva in fapt si in drept.

avocat Claudiu Lascoschi
asteptati hotararea instantei pentru a vedea exact ce a stabilit si dupa aceea se mai poate discuta!
Foarte pe scurt lucrurile se prezinta asa cum a zis domnul Tudorioan.
Totusi nu omiteti aspectul legat de avocat.Acest aspect ar putea constitui scaparea dvs de o hotarare judecatoreasca deosebit de anevoioasa si care nu stiu cum ar mai putea fi corectata ulterior.

avocat Claudiu Lascoschi