Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducere sub influenta bauturilor alcoolice
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducere sub influenta bauturilor alcoolice

Buna ziua , dupa cum zice si titlul subiectului am fost depistat acum 7-8 zile de catre organele de politie cu o alcoolemie de 0.5 g in aerul expirat , am fost transportat pana la spital unde mi s-au recoltat 2 probe la sange unde am primit acum 2 zile rezultatele ( 0.95 g in sange la prima si 0.85 in sange la a 2a proba ). Din cate am citit pe internet si de la ce am auzit de la altii asta constituie infractiune si ma aleg cu dosar penal... Intrebarea mea e urmatoarea, daca sunt langa limita admisa de lege as putea sa ma incadrez la ( art. 18(1) din C. penal ) care zice ca "fapta se considera a nu intruni gradul de pericol social necesar spre a fi calificata infractiune si se aplica o amenda administrativa" ?
Vreau sa zic ca atunci cand am fost prins de organele de politie ma aflam pe un drum comunal , era ora 22:00-22:30 cam asa , am condus undeva la 500 de m,cand am fost oprit nu m-am opus , am cooperat , am recunoscut ca bausem.
Mentionez ca nu am mai avut probleme cu legea pana acum, nu am alte antecedente, permisul l-am mai avut odata suspendat pe o perioada de 30 zile pt neacordare de prioritate intr-un giratoriu.
Va rog frumos daca poate cineva sa imi dea un raspuns . Si rog persoanele care au de gand sa imi zica ca is prost si toate cele : Sunt constient ca nu trebuia sa ma urc beat la volan ( am vrut sa ajut pe cineva care nici macar nu i-a pasat ca m-a prins politia , dar asta e viata ) !
este posibil dar practic instantele pronunta pedepse intre 6 luni si 1 an cu suspendarea executarii si anularea permisului de conducere. personal nu am avut cazuri de aplicare art.18 ind 1 si nici nu am auzit de sentinte definitive in acest sens. Insa am vazut sentinte pe fond care au pronuntat art 18 ind 1 insa toate au fost casate in recurs si s-a pronuntat pedeapsa inchisorii.
Daca nu au existat vatamari corporale si va recunoasteti fapta si regretati, sigur primiti o pedeapsa cu suspendare dar fapta de a conduce in stare de ebrietate este fapta si se taxeaza ca atatre. Veti avea si prmisul anulat. Asta este.