avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Despre preturi, promotii, discount-uri
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Despre preturi, promotii, discount-uri

Buna ziua,

Am niste nelamuriri in legatura cu urmatoarele probleme:
1. Daca este legal sa vand la pret diferit unor clienti diferiti( sa zicem unui depozit en-gross si unui vanzator cu amanuntul).
2. Daca este legal sa am promotii diferite pentru clienti diferiti in baza acelorasi considerente expuse mai sus.
3. Daca este legal sa aplic discount-uri diferite la clienti diferiti.
4. Daca este legal sa scriu canalele de piata pe promotie (de exemplu promotie valabila Carrefour)

Am citit Legea 21/1996 care la art. 5 lit d) interzice interzisa practica anticoncurentiala care “aplicã, în raporturile cu partenerii comerciali, condiţii inegale la prestaţii echivalente, provocând în acest fel unora dintre ei un dezavantaj concurenţial;”. Totusi, este vorba de prestatii echivalente daca vorbim de o cantitate semnificativ diferita de produse vandute catre cei doi clienti?

Tot Legea 21/1996 prevede ca pretul este stabilit liber.

Ma intereseaza daca intrebarile de mai sus au o rezolvare legala, am citit in Interpretarea Comisiei UE asupra art 101 din TCE ca se poate pune problema de tratament anticoncurential, de inegalitate...

Unde as putea gasi mai multe informatii/raspunsuri la problemele expuse?

Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Claudiu Z , Contabil 20:23, 13 Septembrie 2011
1. Marfurile se vand tuturor clientilor la pretul afisat.
2. Promotiile se adreseaza tuturor partenerilor comerciali.
3. In baza contractului incheiat cu partenerul comercial puteti aplica discount-uri diferite.
4. Care e scopul pentru care comunicati clientilor canalul?
Ultima modificare: Duminică, 11 Septembrie 2011
Claudiu Z, Contabil
Sunt producator, nu am pret afisat. As vrea sa fac promotie valabila Metro, promotie valabila Carrefour... Scopul pentru care comunic canalul e ca sa stie unde sa mearga pt a-mi cumpara produsul la promotie.
Este bine sa nu faceti acest lucru spre a nu fi intrepretat ca publicitate inselatoare sau de a crea confuzie clientului.
Publicitatea inselatoare si publicitatea comparativa este reglementata de Legea nr. 158/2008.
[ link extern ]

Promotiile si alte reduceri de pret (soldare sau lichidare) sunt reglementate de Legea nr. 650/2002 pentru aprobarea Ordonantei Guvernului nr. 99/2000 privind comercializarea produselor si serviciilor de piata.
[ link extern ]

Modalitatea de indicare a preturilor produselor oferite consumatorilor spre vânzare este reglementata de H.G. nr. 947/2000.
[ link extern ]

Un articol util despre comert poate fi acesta
[ link extern ]

si acesta
[ link extern ]
Ultima modificare: Marți, 13 Septembrie 2011
Claudiu Z, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pret diferit la casa de marcat, fata de lista de preturi. este ... andrey0121 andrey0121 Pret diferit la casa de marcat, fata de lista de preturi. Este aplicabil art. 4, 5, sau/si 6 din legea 363/2007 ca practici comerciale ... (vezi toată discuția)
Cer ajutor urgent myno myno Buna ziua! Va rog frumos sa-mi spuneti cum pot oferi , legal , un produs gratuit clientilor. Ce acte trebuie sa intocmesc sau care este ... (vezi toată discuția)
Discounturi diferite - legalitate supaplex supaplex Buna ziua, Daca vindem produsul X unor parteneri cu 10 lei iar altora cu 15 lei , incalcam vreo lege ? Pe langa acest pret, fiecare client are si un ... (vezi toată discuția)