avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 315 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Discounturi diferite - legalitate
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Discounturi diferite - legalitate

Buna ziua,

Daca vindem produsul X unor parteneri cu 10 lei iar altora cu 15 lei , incalcam vreo lege ? Pe langa acest pret, fiecare client are si un discount diferit. Ei la randul lor il revand clientului final.

Nu stiu daca am dat suficiente date pentru un raspuns cat mai corect, daca mai e nevoie de ceva va rog sa imi spuneti
Cel mai recent răspuns: supaplex , utilizator 14:46, 2 Aprilie 2013
Aici nu e vorba de aplicarea legislatiei privind concurenta neloiala.
Dvs. aveti dreptul sa va stabiliti preturile produselor asa cum doriti (vezi adaos comercial), bineinteles cu respectarea, in principal a Legii contabilitatii si a Codului fiscal.
~ Conținut șters la cerere ~
multumesc pentru raspunsuri, dar aici nu intra in vigoare Legea concurentei (parca asa se numeste) . Nu putem primi amenzi pentru ca vezi doamne vindem acelasi produs cu mai multe preturi si discount-uri ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concurenta neloiala sau? OANA GORAN OANA GORAN am clauza in contract discount pt exclusivitate produs la raft in sensul ca primesc discount daca pun in raftul / vitrina numai produsele lor din gama de ... (vezi toată discuția)
Clauza de neconcurenta ? OANA GORAN OANA GORAN am o clauza in contract discount pt exclusivitate produs la raft in sensul ca primesc discount daca pun in raftul / vitrina numai produsele lor din gama de ... (vezi toată discuția)
Legea negocierii pretului unui produs, in magazin sahara sahara Buna ziua , va rog daca se poate sa-mi spune-ti ce numar are Legea negocierii pretului unui produs in magazin , Va multumesc anticipat (vezi toată discuția)