Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... concurenta neloiala sau?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

concurenta neloiala sau?

am clauza in contract discount pt exclusivitate produs la raft in sensul ca primesc discount daca pun in raftul / vitrina numai produsele lor din gama de produse respective .
e legal sa ceara aasta?
in legea 11/ combaterea concurentei neloiale nu zice nimik de exclusivitate.
poate sa-mi ceara exclusivitate fara a incheia un contract de eclusivitate?
avem doar contractul de furnizare prin care x imi vinde prduse pe care le vand in magazine specializate si a introdus discount pt exclusivitate la raft
e ok? legal?
#-o
OANA GORAN, Consilier juridic
Totusi, va acorda un discount. daca nu doriti , nu semnati un astfel de contract. Nu vad nici o ilegalitate, de vreme ce clauza respectiva este inserata in contract. Contractul este legea partilor.
oke , legea partilor nu-mi permite sa incalc normele legale in vigoare , si deci nici pe cele privind concurenta neloiala.:(
Nici eu nu vad ce dispozitie legala ati incalca.
Nu este vorba de concurente neloiala.
Fiecare vanzator aseaza produsele in asa fel incat sa obtina profit adica sa vanda.
Nimeni nu poate impune cum sa asezi in rafturi marfa.Ma refer la legiuitor.
Un astfel de contract este legal, mai ales daca va ofera si beneficii.

avocat Claudiu Lascoschi