avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... concurenta neloiala sau?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

concurenta neloiala sau?

am clauza in contract discount pt exclusivitate produs la raft in sensul ca primesc discount daca pun in raftul / vitrina numai produsele lor din gama de produse respective .
e legal sa ceara aasta?
in legea 11/ combaterea concurentei neloiale nu zice nimik de exclusivitate.
poate sa-mi ceara exclusivitate fara a incheia un contract de eclusivitate?
avem doar contractul de furnizare prin care x imi vinde prduse pe care le vand in magazine specializate si a introdus discount pt exclusivitate la raft
e ok? legal?
#-o
Ultima modificare: Vineri, 4 Septembrie 2009
OANA GORAN, Consilier juridic
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 18:52, 6 Septembrie 2009
Totusi, va acorda un discount. daca nu doriti , nu semnati un astfel de contract. Nu vad nici o ilegalitate, de vreme ce clauza respectiva este inserata in contract. Contractul este legea partilor.
oke , legea partilor nu-mi permite sa incalc normele legale in vigoare , si deci nici pe cele privind concurenta neloiala.:(
Nici eu nu vad ce dispozitie legala ati incalca.
Nu este vorba de concurente neloiala.
Fiecare vanzator aseaza produsele in asa fel incat sa obtina profit adica sa vanda.
Nimeni nu poate impune cum sa asezi in rafturi marfa.Ma refer la legiuitor.
Un astfel de contract este legal, mai ales daca va ofera si beneficii.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Clauza de neconcurenta ? OANA GORAN OANA GORAN am o clauza in contract discount pt exclusivitate produs la raft in sensul ca primesc discount daca pun in raftul / vitrina numai produsele lor din gama de ... (vezi toată discuția)
Amenintare concediere Raluque Raluque Lucrez la o firma a carui patron s-a schimbat acum 2 luni (noul patron a preluat firma de la fratele sau). Noul patron mai are si o alta firma a sa, iar de ... (vezi toată discuția)
Concurenta neloiala din partea angajatorului zylvyu66 zylvyu66 Buna ziua, Sunt angajat ca reprezentant tehnic-comercial la o firma cu distributie nationala si imi desfasor activitatea in judetul unde locuiesc. Firma ... (vezi toată discuția)