Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia de boala poate fi afectata de grupa de munca?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia de boala poate fi afectata de grupa de munca?

Va rog sa ma ajutati cu o lamurire in ceea ce priveste decizia de pensionare pe caz de boala (gr III) in care nu este stipulata si gupa de munca, desi in cartea de munca este trecuta.
Grupa de munca aduce urmatoarele beneficii;
-Reducerea varstei standard de pensionare.Reducerea se aplica doar in cazul in care s-a realizat stagiul complet de cootizare.
-Un punctaj mediu anual suplimentar.Deci si pensie mai mare.