avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcularea punctajului mediu anual pentru pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcularea punctajului mediu anual pentru pensie

Am realizat stagiul complet de cotizare de 35 de ani.Din acestia, 18 ani si7 luni am lucrat in gr.II-a de munca ceea ce are ca beneficiu reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si adaugarea la stagiu de cotizare a inca 4 ani si 6 luni.
Punctajul mediu anual se calculeaza prin raportarea sumei puntajelor anuale la stagiul complet de cotizare.
Intrebare: In acest caz suma punctajelor anuale se imparte la 35 sau la 35-4,5?
Logic mi s-ar parea normal la 30.5 ca altfel nu vad niciun beneficiu la calcularea punctajului mediu anual.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: andrerieu56 , utilizator 09:55, 15 Martie 2016
La 35.
Pentru anii de grupa beneficiul este;
Reducerea varstei standard cu 4 ani
Stagiu aferent 4 ani si 6 luni
Punctaj suplimentar de 25% pentru acea perioada
Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reducere varsta standard de pensionare pentru cei care au lucrat in gr.a ii-a de munca Felicia_Cirstea Felicia_Cirstea Buna ziua, Sotul meu este nascut in data de 18.02.1957 si are o vechime in munca de 34 ani, 8 luni si 9 zile din care: - in grupa a II-a de munca ... (vezi toată discuția)
Conditii: varsta si stagiul Carp Mircea Carp Mircea Conditiile de indeplinit pentru deschiderea dreptului la pensie pentru limita de varsta sunt:Varsta si Stagiu.Ex:Deschis dreptul la pensie pentru limita de ... (vezi toată discuția)
oug nr.163 din 2020 maria dinca maria dinca Barbat, nascut in mai 1959 -varsta standard de pensionare in mai 2024 Are 10 ani si 7 luni de grupa a-II-a (100%) de munca ceea ce inseamana daca are stagiu ... (vezi toată discuția)