Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcularea punctajului mediu anual pentru pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcularea punctajului mediu anual pentru pensie

Am realizat stagiul complet de cotizare de 35 de ani.Din acestia, 18 ani si7 luni am lucrat in gr.II-a de munca ceea ce are ca beneficiu reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si adaugarea la stagiu de cotizare a inca 4 ani si 6 luni.
Punctajul mediu anual se calculeaza prin raportarea sumei puntajelor anuale la stagiul complet de cotizare.
Intrebare: In acest caz suma punctajelor anuale se imparte la 35 sau la 35-4,5?
Logic mi s-ar parea normal la 30.5 ca altfel nu vad niciun beneficiu la calcularea punctajului mediu anual.
Va multumesc!
La 35.
Pentru anii de grupa beneficiul este;
Reducerea varstei standard cu 4 ani
Stagiu aferent 4 ani si 6 luni
Punctaj suplimentar de 25% pentru acea perioada
Va multumesc!