Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... nr rosii expirate
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

nr rosii expirate

buna ziua! in ce conditii se retine infractiunea prevaz la art 85 alin 1 din codul rutier? politia a oprit masina cu nr rosii expirate de 3 ore, care era condusa de alta persoana decat proprietarul, insa acesta se afla in masina. soferului i-a retinut permisul, iar acum urmeaza ca politia sa faca cercetari. se poate considera masina neinmatriculata? nici propritarul masinii nu stia ca nr sunt expirate. eventual aceasta infractiune a fost savarsita din culpa. se poate retine infractiunea in acest caz?
Respectivul a condus un automobil neinmatriculat.
este infractiune chiar daca s-a savirsit din culpa. [EDITAT - pct. 2.2, teza finala]

totusi sa aibe grija sa nu minta in fata organelor de cercetare penala deoarece daca va fi prins (el sau alti martori) este posibil sa se retina chiar intentia.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
In mod normal cand imprumuti o masina , pt a o conduce sau se foloseste cineva de tine ca sofer, esti obligat sa verifici talon, asigurare si rovigneta . Este obligatia soferului sa se asigure ca totul este in regula cu masina si nu a proprietarului sa ii spuna ce si cum...
asa este insa prostia nu este ilegala :) depinde de probele strinse de politie si de declaratia data in momentul opririi in trafic. consultati un avocat inainte de a mai declara ceva.
Ca sa nu mai faceti gresele e bine sa va angajati un avocat care sa va apere interesele in instanta dar retineti ca ati condus un autovehicul neinmatriculat si sunteti pasibil de pedeapsa.