Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Evaluator riscuri ssm
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Evaluator riscuri ssm

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca pentru evaluator de riscuri in domeniul ssm este nevoie de studii tehnice. Multumesc
Nu exista reglementari in acest sens. In legea 319/2006 si in normele de aplicare a acesteia se pomeneste doar de produsul muncii evaluatorului de riscuri, nu si despre profesia de evaluator al riscurilor pentru SSM. Daca imi permiteti o opinie personala, ca persoana care cunosc destul de bine domeniul, inclusiv din postura de evaluator al riscurilor SSM, cred ca fara studii superioare tehnice nu se poate face evaluarea riscurilor.

Cred ca este o mare lacuna a legii, deoarece in cuprinsul acesteia, respectiv la art. 12/1/a, stabileste ca angajatorul trebuie "sa realizeze si sa fie in posesia unei evaluari a riscurilor". Unele opinii sunt ca evaluarea ar trebui facuta de lucratorul desemnat, facand trimitere la prevederile art. 15/1/1 din HG 1425/2006, fapt care este contrazis de prevederile art 17/a din legea 319/2006, care stabileste ca angajatorul trebuie sa ia masuri corespunzatoare pentru ca lucratorii desemnati "sa aiba acces la:
a) evaluarea riscurilor si masurile de protectie
" ......

Poate ca ordinul care ar trebui emis de catre Ministerul muncii in temeiul prevederilor art. II din HG 955/2011 (inca neaparut) sa aseze putin lucrurile in acest domeniu, intrucat acesta urmeaza sa stabileasca cerintele minime de pregatire si formare in domeniul SSM.