avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz neacceptat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz neacceptat

Va rog sa-mi spuneti care este termenul de preaviz pt Director Comercial?
In cazul in care conducerea nu accepta previzul ce pot sa fac?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:34, 8 Septembrie 2011
1. Perioada de preaviz (si pentru demisie si pentru concediere) este trecuta in CIM, semnat de ambele parti.
2. Asa ca nu se poate renunta la ea.
3. Sesizati ITM.
termenul de preaviz este cel convenit de părți în contractul individual de muncă sau după caz cel prevăzut în contractele colective de muncă și nu poate fi mai mare de 20 de zile ptr salariații cu funcție de executie și nu poate fi mai mare de 45 zile ptr salariații cu funcții de conducere. sunt obligați să vă primească preavizul. in caz contrar sesizați ITM.
papillon a scris:

Va rog sa-mi spuneti care este termenul de preaviz pt Director Comercial?
In cazul in care conducerea nu accepta previzul ce pot sa fac?

Multumesc!


Fiind functie de conducere termenul maxim de preaviz este de 45 de zile lucratoare ... daca in c.i.m. este prevazut un alt termen atunci acela va trebui sa fie respectat ...

In ce sens nu accepta preavizul ? ... daca se renunta la preaviz, atunci c.i.m. va inceta la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.



In CIM este de 15 zile, dar stiu ca acum conform noului cod al muncii este de 21.
Nu am semnat alt CIM de la aceste modificari in Codul Muncii.
Care este valabil 15 sau 21?

Multumesc!
Cel prevazut in c.i.m. este valabil, daca nu s-a semnat un act aditional de modificare a acestuia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie angajat 15 zile calendaristice - de la 01.05.2011 20 zile lucratoare noiembriesm noiembriesm Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti privind urmatoarea situatie. Un salariat are un cim in care pentru demisie este prevazuta o perioada de ... (vezi toată discuția)
Preaviz elenasiarto elenasiarto Lucrez la o firma privat ca si economist(in C.I.M se mentioneaza ca preavizul este de 45 zile lucratoare).In urma unor neantelegeri patronul m-a chemat sa ma ... (vezi toată discuția)
Demisie samo samo am semnat contractul de munca in ianuarie;in 21 mai mi-am dat demisia ,acum trebuie sa stau in preaviz 20 de zile?:( (vezi toată discuția)