Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... concesiune
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

concesiune

Buna seara,
Intr-un contract de concesiune se poate insera un articol referitor la posibilitatea platii anticipate a redeventei?
Daca dispune de bani, pe langa plata anuala sa mai aiba posibilitatea sa plateasca si inainte suma totala pe cei 49 ani.
Exista vreun articol de lege care sa interzica plata anticipata?
Multumesc
redeventa se plateste in baza facturii.
daca sunteti SRL puteti face plata anticipata daca va permite contractul

Da este vorba de un SRL.
Constractul nu a fost semnat inca.
Doream sa stiu daca se poate insera un articol referitor la plata anticipata in contractul de concesiune, pentru ca am gasit doar redevente lunare si anuale. Se pare ca se poate.Multumesc de promtitudine.
Art. 969 Cod civil
"Conventiile legal facute au putere de lege intre partile contractante.
Ele se pot revoca prin consimtamintul mutual sau din cauze autorizate de lege."
Articolul de mai sus imi da posibilitatea sa fac plata redeventei in avans, chiar daca redeventa este o datorie, obligatie, renta care se plateste periodic, la date fixe si sub forma de cote fixe?
Ca si contractul de locatiune, contractul de consesiune nu este un contract cu executare succesiva?