avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... concesiune
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

concesiune

Buna seara,
Intr-un contract de concesiune se poate insera un articol referitor la posibilitatea platii anticipate a redeventei?
Daca dispune de bani, pe langa plata anuala sa mai aiba posibilitatea sa plateasca si inainte suma totala pe cei 49 ani.
Exista vreun articol de lege care sa interzica plata anticipata?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: nahilia , utilizator 13:45, 9 Septembrie 2011
redeventa se plateste in baza facturii.
daca sunteti SRL puteti face plata anticipata daca va permite contractul

Da este vorba de un SRL.
Constractul nu a fost semnat inca.
Doream sa stiu daca se poate insera un articol referitor la plata anticipata in contractul de concesiune, pentru ca am gasit doar redevente lunare si anuale. Se pare ca se poate.Multumesc de promtitudine.
Art. 969 Cod civil
"Conventiile legal facute au putere de lege intre partile contractante.
Ele se pot revoca prin consimtamintul mutual sau din cauze autorizate de lege."
Articolul de mai sus imi da posibilitatea sa fac plata redeventei in avans, chiar daca redeventa este o datorie, obligatie, renta care se plateste periodic, la date fixe si sub forma de cote fixe?
Ca si contractul de locatiune, contractul de consesiune nu este un contract cu executare succesiva?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contracte lenareg lenareg Exista vreo diferenta intre contractul de concesiune si contractul de in chiriere? Se emite factura in ambele cazuri de catre unitatea care inchireaza? (vezi toată discuția)
Contracte de concesiune, stabilirea redeventei mirceaione mirceaione Posed o curte de 250 mp luata in concesiune de la primarie,in contract nu scrie cum au stabilit impozitul. Am o mare rugaminte: care sunt actele normative IN ... (vezi toată discuția)
Contract concesiune monalisaalina monalisaalina Daca intr-un contract de concesiune scrie ca perioada de concesiune este de 50 de ani spesificandu-se ca perioada de recuperare a pretului este de 10 ani,ce ... (vezi toată discuția)