Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale vanzarea unui punct de lucru sau transferul acestuia ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

vanzarea unui punct de lucru sau transferul acestuia catre o altA FIRMA, POSIBILE?

impreuna cu asociatul unic al unei societati vreau sa dezvoltam un punct de lucru al firmei, pe care o sa il coordonez. Ulterior dorim sa transferam activitatea pe o alta societate in care sa devin asociat, impreuna cu asociatul unic al primei firme amintite.

Ce modalitati de colaborare imi recomandati in calitate de coordonator al punctului de lucru actual?(contract de munca,?)
Se poate face acest transfer al punctului de lucru catre o alta firma(sau vanzare) Care sunt procedurile in acest sens?

Va multumesc!
roxyalexandru, utilizator
vanzare,sau contract de colaborare
imi puteti detalia putin despre vanzarea punctului de lucru? Este o procedura complicata, cat dureaza, cum se face?
Eu va recomand sa inchideti punctul de lucru prin hot de asociat unic si sa infiintati firma noua cu punctul de lucru in cauza.
Sunt de acord cu snake65, sau daca musai doriti sa aveti activitate inainte de a infiinta noua societate puteti sa incheiati un contract de asociere in participatiune.
Multumesc pentru idee!