Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... imputernicire la notar fara persoana imputernicita ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

imputernicire la notar fara persoana imputernicita (iesire auto din RO)

Buna ziua,
Va solicit ajutorul intr-o privinta: un prieten de-al meu, roman, se afla in Italia (are si acte de Italia) si a cumparat o masina noua din Romania, dar pe numele bunicii (a trimis bani). Acum masina trebuie sa plece pe platforma catre el in Italia si bunica trebuie sa-i faca o imputernicire sa circule cu ea.
Intrebari:
1. Trebuie sa fie neaparat el la notar pentru a face acea imputernicire din Romania?
2. Trebuie tradusa in Italiana si/sau Engleza?
3. Trebuie imputernicire si pentru transportator?
4. Mai este ceva ce-mi scapa legat de aceste imputerniciri?
Multumesc anticipat.

Bunica poate face procura la notar fara prezenta procuratorului, dar trebuie sa-i stie toate datele acestuia.Procura este semnata numai de mandant.
Procura trebuie tradusa in italiana si eventual apostilata Haga.
Transportatorului nu-i trebuie procura, ci un aviz de insotirea marfii.
Multumesc de raspuns.
Interesant totusi este ca daca le spun notarilor(vreo 4 pana acuma) ce am scris mai sus, ei spun ca este neaparat nevoie de contract de comodat (daca omul se foloseste de ea in Italia). Doar daca spun ca imputernicesc pe respectivul sa iasa cu masina din tara, si sa circule pana in Italia nu e problema. Atunci se face imputernicirea. Nu stiu insa pe ce perioada maxima poate fi facuta aceasta imputernicire poentru ca nu am intrebat.
Orice masina se poate scoate din tara fara proprietarul ei numai prin contract de comodat.
Nu se mai fac procuri sau imputerniciri.
Comodatul este un imprumut gratuit de folosinta. Se face pe o anumita perioada, avand in vedere obligatiile comodatarului, este mult mai sigur si pentru proprietarul masinii. El avand obligatia sa restituie lucrul in starea in care l a primit... atentie la accidente.
Procura, spre deosebire de comodat, este data mai mult pentru incheierea de acte juridice si numai accesoriu acetora si de acte materiale.
Comodatul se face in forma autentica pentru ca la iesirea din tara aveti nevoie de un document autentic, emis de o autoritate publica, si nu sub semnatura privata!
Puteti sa o si traduceti si sa o legalizati desi cred ca numai la iesirea din tara vi se va controla acest document!
Alin Popescu, administrator
Bine, dar pentru cazul in care iau masina sotiei, sau a parintilor, sau a copiilor, saua bunicilor, etc., si vreau sa fac o plmbare afara din tara, ce documente imi trebuie? Contract de comodat?! Cam suna a legi proaste... nu ca m-ar mira.
Imi permit un raspuns sustinut de ce scrie pe site-ul Politiei de Frontiera:

Ce trebuie sa aveti in vedere la trecerea frontierei romane:
[...]
- in cazul in care va aflati la volanul unui mijloc de transport, care nu va apartine (proprietarul v-a imprumutat masina si nu va insoteste in excursie, masina este in leasing, etc.), pe langa documentele masinii, trebuie sa aveti asupra dumneavoastra o procura legalizata din partea proprietarului / firmei de leasing, in care se exprima acordul pentru efectuarea calatoriei in strainatate.

[ link extern ]

Pana cand @mirela741 isi va argumenta afirmatia facuta

Orice masina se poate scoate din tara fara proprietarul ei numai prin contract de comodat.
Nu se mai fac procuri sau imputerniciri.

cu ceva la fel de oficial (o hotarare sau ceva acolo, un numar de articol dintr-o habar nu am ce) care a anulat aceasta precizare a Politiei de Frontiera, sustin ca o procura legalizata din partea proprietarului prin care va da dreptul sa ii folositi masina este la fel de valabila ca un contract de comodat.

Cu precizarea ca este mult mai ieftina :)

Eventual acea procura sa fie tradusa si legalizata in italiana, ca sa fiti sigur ca pe teritoriul Italiei nu veti avea probleme.