avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort..sotie plecata de aproape 2 ani din tara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort..sotie plecata de aproape 2 ani din tara

Buna ziua,
Sotia mea a plecat acum 1 an si jumatate din tara, de atunci suntem despartiti, vreau sa ma duc la judecatorie sa depun dosarul de divort. Ea in buletin are domiciliul conjugal din Bucuresti, adresa din strainatate refuza sa mi-o spuna, cum o sa fac cu citatia? pot sa o trimit pe adresa domiciliului conjugal?(Ea refuza sa vina in tara).

In conditiile acestea se poate incheia o casatorie?Daca da, in cate termene?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 13:57, 9 Septembrie 2011
puteti trimite citatiile pe adresa din buletin,sau daca nu se prezinta la termen puteti sa o citati prin mica publicitate
Ultima modificare: Vineri, 9 Septembrie 2011
ContSters220718, utilizator
da puteti divorta,
Instanta o va cita acolo...unde este,,,si sigur va da de ea..
intre 5-10 termene functie de complexitate poate dura un divort.
;)
OK ,trimit la adresa din buletin, si daca nu se prezinta tot pot divorta? Pentru ca refuza sa vina in tara..
Nu avem copii, nici bunuri comune! Credeti ca totusi o sa fie cazul de 5 termene?
Stimate domn,
Nu va divorteaza nimeni asa cu 1 termen...daca nici macar nu e de gasit...
e dreptul ei sa isi angajeze un avocat...
poate sunt ceva bunuri pe care vrea sa le impartiti...
etc...
Dv. depuneti actiunea si vedeti atunci, oricum primul termen daca depuneti manie, va fi undeva la anul prin octombrie (pentru BUCURESTI)
:)

Alte discuții în legătură

Divort cu copil minor / lipsa una din parti pisica13 pisica13 Buna seara, In urma cu 10 luni am parasit domiciliul conjugal din varii motive. Acum cand vreau sa divortez, constat cu stupoare ca nevasta a vandut ... (vezi toată discuția)
Succesiunea asi vrea sa stiu cum asi putea face succesiunea dupa moartea mamei.mai am un frate care nu stim de 10ani nimic de el,si sora care mia lasat o procura de ... (vezi toată discuția)
Pot divorta? dana73_76 dana73_76 buna seara eu numai stiu nimic de sotul meu de aproape 5 ani pot divorta si prin ce metode ? nu stiu unde locuieste sau daca mai e in tara va multumesc (vezi toată discuția)