Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii calcul indemnizatie 08
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

calcul indemnizatie 08

buna ziua. va rog sa ma ajutati in calcularea indemnizatiei pt sarcina si lehuzie 08 pe luna august. mentionez ca acesta a inceput pe data de 05 august 2011, pana la data de 04 august am fost in concediu de odihna. mentionez ca in lunile mai, iunie, iulie, am fost in concediu medical. as dori sa stiu daca indemnizatia se calculeaza din salariul de incadrare. daca da, eu am facut urmatorul calcul. salar incadrare 1216x6 luni=7.296 lei; 7296/132(nr zile lucrat in 6 luni)=55.2727; 55.2727x18(22 zile lucratoare in aug 2011 din care am scazut 4 zile concediu de odihna si 1 zile libere)=994.90 lei; 994.90 x 85%=845,66 lei; cas 9.5% calculat la salariul minim pe econ de 670 lei=63 lei; brut 845,66-63 cas=782,66 lei net. la acesta se adauga indemnizatia de concediu de odihna pe cele 4 zile pe care nu am calculat-o. va multumesc.
In baza de calcul a concediului pt. sarcina si lauzie se ia in considerare, pentru lunile mai, iunie, iulie, indemnizatia pentru concediu medical pe care ati primit-o in lunile respective, iar pentru lunile febr., martie, aprilie salariul realizat in lunile respective (cele asupra carora s-au calculat contributiile sociale).
Iar in ceea ce priveste CAS-ul, nu se mai calculeaza raportat la salriul minim pe economie, ci la 35% din salariul mediu pe economie (35% x 2022 = 708 lei) pentru perioada de concediu medical. procentul este de 10.5% si nu 9.5%.