avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1748 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii calcul indemnizatie 08
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

calcul indemnizatie 08

buna ziua. va rog sa ma ajutati in calcularea indemnizatiei pt sarcina si lehuzie 08 pe luna august. mentionez ca acesta a inceput pe data de 05 august 2011, pana la data de 04 august am fost in concediu de odihna. mentionez ca in lunile mai, iunie, iulie, am fost in concediu medical. as dori sa stiu daca indemnizatia se calculeaza din salariul de incadrare. daca da, eu am facut urmatorul calcul. salar incadrare 1216x6 luni=7.296 lei; 7296/132(nr zile lucrat in 6 luni)=55.2727; 55.2727x18(22 zile lucratoare in aug 2011 din care am scazut 4 zile concediu de odihna si 1 zile libere)=994.90 lei; 994.90 x 85%=845,66 lei; cas 9.5% calculat la salariul minim pe econ de 670 lei=63 lei; brut 845,66-63 cas=782,66 lei net. la acesta se adauga indemnizatia de concediu de odihna pe cele 4 zile pe care nu am calculat-o. va multumesc.
Cel mai recent răspuns: margele , utilizator 12:51, 9 Septembrie 2011
In baza de calcul a concediului pt. sarcina si lauzie se ia in considerare, pentru lunile mai, iunie, iulie, indemnizatia pentru concediu medical pe care ati primit-o in lunile respective, iar pentru lunile febr., martie, aprilie salariul realizat in lunile respective (cele asupra carora s-au calculat contributiile sociale).
Iar in ceea ce priveste CAS-ul, nu se mai calculeaza raportat la salriul minim pe economie, ci la 35% din salariul mediu pe economie (35% x 2022 = 708 lei) pentru perioada de concediu medical. procentul este de 10.5% si nu 9.5%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul prenatal de 85% kuky_t kuky_t As avea si eu o problema: mi-am calculat dupa ce am citit toate discutiile de pe net cam cat ar trebui sa primesc concediul prenatal dar in momentul in care mi ... (vezi toată discuția)
Concediu medical prenatal cod 08. raduionut raduionut Am si eu o intrebare la care nu am gasit raspuns concret, am tot cautat dar nu am reusit sa gasesc un raspuns concret. care este metoda de calcul concediu ... (vezi toată discuția)
Impozit indemnizatie maternitate mariamarineci mariamarineci Buna ziua! Am un concediu medical pt. sarcina si lehuzie , si nu stiu exact daca se retine si impozit pt suma respectiva in afara de cas, angajat si ... (vezi toată discuția)