Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Administratorul unui SRL poate fi si contabil al ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Administratorul unui SRL poate fi si contabil al acesteia?

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea intrebare: Tinand cont de prevederile legii societatilor comerciale si ultimele modificari ale legii contabilitatii:
Poate administratorul unui SRL(definit prin act constitutiv) sa tina contabilitatea respectivului SRL?
Poate / Trebuie sa fie angajat ca si contabil in acest caz?
Daca se depaseste valoarea de 35000 euro pentru cifra de afaceri, situatiile financiare trebuie certificate de un membru CECCAR?
Mentionez ca Administratorul are studii economice superioare.
Va multumesc!
onform Ledii31 in cazul SRL cu asociat unic acesta nu poate fi si salariat
Daca depasesti plafunul de 35000 euro esti obligat confrm CF sa te inregistrezi ca platitor de TVA
Eu economist trebua sa stie raspunsul
Numai situatiile financiare anuale trebuiesc certificate de un membru CCECAR
De cand dau eaman ca sa intru la CeCCar am in cap numi legi, decrete hatorari din domeniul contabilitatii, drept
Succes in continuare
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc pentru raspuns, dar eu m-am referit la altceva.
De TVA stiam...
Societatea are mai multi asociati. Unul dintre ei este Administrator conform Act Constitutiv. Poate acest asociat (care este si Admin) sa tina contabilitatea SRL-ului?
Mihaela-Mitrea a scris:

onform Ledii31 in cazul SRL cu asociat unic acesta nu poate fi si salariat

Conform Legii nr. 31/1990 a societatilor comerciale, asociatul unic poate fi salariat.( art.196 indice 1 alin. 3). Poate sa tina contabilitatea societatii administratorul societatii fara nicio problema.

Deci sa inteleg ca am voie sa ma angajez chiar daca sunt asociat unic si pot sa tin si contabilitatea conform ultimei legi?
Nu exista nicio restrictie in acest sens.