Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partajare imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partajare imobil

in timpul casatoriei am dobandit un imobil de la parintii mei ,care si au pastrat rezerva uzufructului viager de a locui in imobil pana la moartea lor.in caz de divort prezentul imobil se poate partaja intre cele 2 parti ,respectiv intre mine si sotie?
Nu se partajeaza. Este bun Propriu dobandit prin mostenire de la parintii. Nu are importanta daca esti casatorit sau nu. Doar bunurile COMUNE dobandite in casatorie fac obiectul partajului
Ar trebui sa mergeti sa consultati un avocat care sa vada actul juridic.
Este posibil orice in raport de felul in care este incheiat contractul.
In dreptul civil este foarte greu sa se poata da un raspuns fara a se vedea actele.
daca l-ati dobandit prin contract de vanzare cumparare, e bun comun si se imparte. dreptul de uzufruct al parintilor ramane, nu e afectat de partaj.
@george, parintii sunt in viata, nu vb de o mostenire
are regim juridic de bun comun deoarece forma actului e contract de vanzare-cumparare si e incheiat in timpul casatoriei dvs.