Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie

Dupa ce o persoana isi da demisia, (demisie fara preaviz) mai poate primi aj.somaj?
Enya2011, utilizator
Doar daca face dovada dela minim 3 angajatori cu adeverinta ca refuza sa o angajeze si ca AOFM-ul nu ii poate gasi un post vacant specific pregatirii sale profesionale.
Depuneti un astfel de dosa , pentru aprobarea somajului, si aveti sanse sa vi se apobe...
In caz contrar nu sunt sanse, deoarece v-ati dat demisia , nu ati fost concediat in vre-un fel...
Cu parere de rau :(
Nu depinde de aricolul cu care i se desface contractul de munca? :sorry:
Nu se acorda somaj in cazul demisiei .
Puteti sa faceti dovada ca nu ati fost angajata la niciun angajator nu la cel putin 3 asa cum vi s-a sugerat ca nu o sa beneficiat de somaj ..... incetarea raportului de munca prin demisie exclude posibilitatea fostului salariat sa beneficieze de indemnizatia de somaj.

@ Andreea-Ionescu
Intr-adevat, acordarea indemnizatiei de somaj este conditionata, printre altele, de temeiul de drept al incetarii raportului de munca
Va multumesc, @freeelis.
:bow: