Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie sau transfer
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie sau transfer

O persoana angajata la Orange din aprilie , din motive obiective ,vrea sa se angajeze la o alta firma incepand cu 1 Decembrie.Cum trebuie sa procedeze? Sa-si dea demisia sau sa ceara transferul?Noul post e in domeniul pregatirii profesionale.Multumesc!
Nu mai exista notiunea de "transfer".:)Incetati activitatea la jobul actual, fie prin demisie (respectati preavizul de 20 zile), fie prin acordul partilor(se poate si fara preaviz), apoi va angajati la cealalta firma.
doinam24

Poate solicita incetarea c.i.m. prin demisie cu preaviz sau fara preaviz sau poate solicita incetarea raportului de munca cu acordul partilor - art.55 lib.b C.mun. , astfel incat data incetarii c.i.m. sa fie 01.12.2012.

Prevaizul in cazul demisiei nu este de 20 de zile ... :-/
E o formulare generica, in ideea ca durata clasica a preavizului in cazul demisiei, nu depaseste 20 zile.Cred ca nu ma suspectati ca nu cunosc art. 81 C.Mun.:)
Nu am astfel de idei asupra persoanei dvs .. :bow: