avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Codul Muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Codul Muncii

Buna ziua.
Intrebarea mea este urmatoarea:
In momentul de fara sunt angajata la o firma, pot pleca prin transfer la o alta firma ?

Multumesc anticipat.
Lucia P
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:28, 17 Ianuarie 2012
Notiunea de transfer de la o unitate la alta nu mai este in condul muncii din 2003. Puteti pleca cu acordul partilor - art.55 lit.b).
Transferul nu mai este reglementat prin actualul Cod al muncii ... prin urmare, veti inceta c.i.m. la vechiul angajator si veti incheia un nou c.i.m. cu noul angajator ... Incetarea c.i.m. la vechiul angajator poate avea loc fie cu acordul partilor , fie la initiativa uneia dintre parti.
Va multumesc pentru raspuns.
Deci incheiere CIM cu preaviz sau fara?

Cu respect,
Lucia P
Fara preaviz daca angajatorul este de acord si aplica art. 55 alin.b sau cu previz in cazul in care va trebui sa demisionati.
Poate fi o incetare a raportului de munca cu sau fara preaviz, si anume:
- incetarea c.i.m. cu acordul partilor - art.55 lit.b C.mun
- incetarea c.i.m. prin demisie fara preaviz - art.81 alin.7 C.mun (angajatorul renunta total la preaviz)
- incetarea c.i.m. prin demisie fara preaviz - art.81 alin.8 C.mun.(angajatorul nu-si indeplineste obligatiile asumate prin c.i.m.)
- incetarea c.i.m. prin demisi cu preaviz sau concediere

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisia fara preaviz florentina70 florentina70 As dori sa stiu daca pot sa imi dau demisia fara preaviz.Se poate intampla ca sa nu accepte demisia mea fara preaviz?Care sunt codurile munci privind demisia ... (vezi toată discuția)
Demisie JUSTME2016 JUSTME2016 Buna ziua, Am decis sa-mi depun demisia. Desi as avea o multime de motive sa plec, am decis sa depun demisia cu art.55 litera b incepand cu o data ulterioara ... (vezi toată discuția)
Preaviz in caz de demisie Barxs20 Barxs20 LUCREZ LA O FIRMA DE 2 LUNI.NU AM SEMNAT CIM,DAR LA ITM FIGUREZ CA ANGAJATA A ACELEI FIRME PE PERIOADA DETERMINATA DE 3LUNI.POT PLECA FARA PREAVIZ? (vezi toată discuția)