Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Codul Muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Codul Muncii

Buna ziua.
Intrebarea mea este urmatoarea:
In momentul de fara sunt angajata la o firma, pot pleca prin transfer la o alta firma ?

Multumesc anticipat.
Lucia P
Notiunea de transfer de la o unitate la alta nu mai este in condul muncii din 2003. Puteti pleca cu acordul partilor - art.55 lit.b).
Transferul nu mai este reglementat prin actualul Cod al muncii ... prin urmare, veti inceta c.i.m. la vechiul angajator si veti incheia un nou c.i.m. cu noul angajator ... Incetarea c.i.m. la vechiul angajator poate avea loc fie cu acordul partilor , fie la initiativa uneia dintre parti.
Va multumesc pentru raspuns.
Deci incheiere CIM cu preaviz sau fara?

Cu respect,
Lucia P
Fara preaviz daca angajatorul este de acord si aplica art. 55 alin.b sau cu previz in cazul in care va trebui sa demisionati.
Poate fi o incetare a raportului de munca cu sau fara preaviz, si anume:
- incetarea c.i.m. cu acordul partilor - art.55 lit.b C.mun
- incetarea c.i.m. prin demisie fara preaviz - art.81 alin.7 C.mun (angajatorul renunta total la preaviz)
- incetarea c.i.m. prin demisie fara preaviz - art.81 alin.8 C.mun.(angajatorul nu-si indeplineste obligatiile asumate prin c.i.m.)
- incetarea c.i.m. prin demisi cu preaviz sau concediere