Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

Buna ziua,
Am decis sa-mi depun demisia. Desi as avea o multime de motive sa plec, am decis sa depun demisia cu art.55 litera b incepand cu o data ulterioara demisiei cu 10 zile, pentru a pleca intr-un mod amiabil, dar acestia au refuzat art si au pus art 81 alineatul 7, preaviz de 20 zile.
In cazul in care dupa ce se linistesc (sunt deranjati de faptul ca plec) nu ma lasa sa plec la termenul solicitat pot sa depun vreun document legal prin care sa pot pleca fara desfacerea ctr de munca pentru neprezentare?
Precizez faptul ca angajatorul nu a respectat toate obligatiile.

Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Ati confundat temeiurile de drept ale incetarii unui c.i.m. Astfel :

Art.55 lit.b C.mun. - incetarea c.i.m. cu acordul partilor

art.81 alin.7 C.mun.
- Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.

art.81 alin.8 C.mun. - Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.

In cazul in care dupa ce se linistesc (sunt deranjati de faptul ca plec) nu ma lasa sa plec la termenul solicitat pot sa depun vreun document legal prin care sa pot pleca fara desfacerea ctr de munca pentru neprezentare?

Nu mai aveti ce document sa mai depuneti, v-ati depus o data cererea de incetare a c.i.m.