avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Legea care reglementeaza niveluL contributiei la CAS ?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Legea care reglementeaza niveluL contributiei la CAS ?

Buna seara ,
Va rog sa-mi comunicati in ce lege este prevazut nivelul contributiei datorate de persoanele fizice autorizate catre CAS.
Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: LocatarB , utilizator 19:22, 9 Septembrie 2011
Codul Fiscal actualizat si adaugit aug.2011
:)))
Pensia e reglementata prin legea pensiilor nr. 263/2010 care prevede un nivel de 31.3% din minim 35% din venitul mediu salarial utilizat la fundamentarea bugetului de asigurari sociale

Sanatatea prin legea 95/2006
Poate va este la indemana Ord. de urgenta nr.117/23 dec. 2010 (M.Of. 891/30 dec.2010) pentru modificarea si completarea Legii 571/2003 privind Codul fiscal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Valoare punct de pensie titisoru titisoru Punctajul anual pentru calculul pensiei poate fi blocat / diminuat / plafonat ? Pentru exemplu : - in cadrul calculului sunt anii 2001, 2002, 2003, ... (vezi toată discuția)
Pensionar de boala cu schizofrenie poate lucra cu carte de munca? eu_1988 eu_1988 o persoana cu schizofrenie care este pensionata de boala, cu sau fara vechime in campul muncii poate fi angajata cu carte de munca? in ce conditii? poate fi ... (vezi toată discuția)
Suspendarea platii pensiei anticipate in conditiile realizarii altor venituri adidoi adidoi as vrea sa stiu daca potrivit noii legi a pensiilor, veniturile obtinute de administratorul unei societati comerciale, in baza unui contract de mandat ... (vezi toată discuția)