Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Buna seara. As dori sa stiu fiind in divort cu sotul, cu doi copii ( 14ani si 18ani) apartamentul pe care l-am cumparat impreuna in timpul casatoriei si este pe numele meu cu noile legi dupa divort cine are dreptul la aceasta proprietate. Unul din noi il poate vinde fara acordul celuilalt? Mentionez ca cei doi copii sunt in intretinerea mea.

//Va multumesc.
Ambii aveti drepturi egale, nu poate nici unul sa vanda fara acordul celuilalt.
Aveti nevoie sa faceti partajul bunului, daca il puteti despagubi pe fostul sot pt cota lui, puteti cere atribuirea bunului in lotul dvs.
Incercati sa va intelegeti amiabil asupra partajului, va costa si va dura mai putin
asa este, o intelegere amiabila asupra problemei ar costa si timp si bani si energie si ... , mult mai putin dar, omul, ambitios si ..., se arunca intai in bratele instantei si unui avocat, dupa, daca ar trage linie ar constatat ca, intelegerea ar fi fost benefica ambelor parti, desigur daca reusiti asta si in masura in care a-ti cazut de acord asupra divortului / si daca, ar cel mai in avantajul nu numai al dvs ci si al copiilor.
buna ziua.
faptul ca imobilul este intabulat pe numele dvs., nu va confera exclusiv dreptul de proprietate.
fiind achizitionat in perioada casatoriei imobilul reprezinta un bun comun al sotilor.
nici unul dintre dvs. nu va putea instraina imobilul fara acceptul celuilalt sot.
partajul pe cale amiabila este solutia optima, pentru a avita cheltuiala de bani inutila si pierdere de timp.