Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cat poate dura concediul fara plata ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cat poate dura concediul fara plata ?

Potrivit H .G. nr. 250 din 8 mai 1992 in unitatile bugetare se pot acorda concedii fara plata pentru rezolvarea unor situatii personale.
ART. 25(3) Concedii fara plata pot fi acordate si pentru interese personale, altele decit cele prevazute la alin. (1) si (2), pe durate stabilite prin acordul partilor.

Acelasi articol stabileste :
a.90 de zile pentru "studii";
b.fara limita pentru ingrijirea copilului bolnav e
Ce durata poate fi stabilita in situatia descrisa de art.25(3)?
Art. 153. - (1) Pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fără plată.(2) Durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
arhontele a scris:

.......
Ce durata poate fi stabilita in situatia descrisa de art.25(3)?

Orice durata poate fi scrisa in acordul partilor , daca nu exista o durata maxima prevazuta in R.I. al angajatorului ...

1.Nu este suficienta o simpla cerere catre angajator?
2.Angajatorul poate acorda concediul respectiv daca nu l are prevazut in regulamentul intern ,in contractul colectiv de munca sau intr-un alat tip de acord care poate fi considerat legea partilor?
CFP se acorda pe baza cererii adresate de catre salariat angajatorului ... se poate acorda CFP , chiar daca durata acestuia nu este prevazuta R.i. sau in c.c.m.
...in invatamant mai este o conditie...trebuie ca si angajatorul sa citeasca putin Codul Muncii:)