Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul fara plata

buna ziua am nevoie urgent de un raspuns la intrebarea mea.la cate zile de concediu fara are dreptul un angajat pe an
Cate are nevoie,, "concediu fara salar",, este si in functie de patron, angajator etc.. Cum este incheieata conventia. eu stiu ca ai dreptul la 30 zile concediul fara plata pe an (daca esti institutializat in sistemul de invatamant ca elev la seral sau student) se cheama "concediul de studii"B-)
Potrivit art.148 (2) CM durata concediului fara plata se stabileste prin CCM aplicabil sau prin RI.
Cf.art.148,alin.(2) concediul fara salar se stabilete prin contractul colectiv de munca sau prin Regulamentul intern.
Se acorda de catre angajator pentru rezolvarea unor situatii personale ale salariatului.
cristina1981 a scris:

buna ziua am nevoie urgent de un raspuns la intrebarea mea.la cate zile de concediu fara are dreptul un angajat pe an

Isi poate lua si un an de zile CFP , daca acest lucru este prevazut in R.I. sau in c.c.m. la nivel de angajator.
De asemenea, in lipsa unor asemenea prevederi, durata maxima a CFP se poate negocia cu angajatorul.
Pentru sectorul bugetar sunt aplicabile prevederile HG nr.250/1992 in privinta CFP.