Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul fara plata

poate un angajat sa aiba mai mult de 90 zile concediul fara plata??
Da,este posibil,daca aveti prevazut in ccm sau RI.

Art153Codul Muncii
(1) Pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fără plată.
(2) Durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern
Depinde despre ce sector este vorba , bugetar sau privat? .. Codul Muncii nu face nicio referire atat la durata minima , cat si la durata maxima a CFP ... durata acestuia, avand in vedere dispozitiile art.153 alin.2 C.mun., este stabilita fie in contractul colectiv de munca aplicabil, fie prin regulamentul intern al angajatorului.

In sectorul bugetar, pe langa HG nr.250/1992 mai exista prevederi in anumite acte normative care prevad durata unui CFP.