avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 720 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul fara plata

poate un angajat sa aiba mai mult de 90 zile concediul fara plata??
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:52, 24 Iunie 2012
Da,este posibil,daca aveti prevazut in ccm sau RI.

Art153Codul Muncii
(1) Pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fără plată.
(2) Durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern
Depinde despre ce sector este vorba , bugetar sau privat? .. Codul Muncii nu face nicio referire atat la durata minima , cat si la durata maxima a CFP ... durata acestuia, avand in vedere dispozitiile art.153 alin.2 C.mun., este stabilita fie in contractul colectiv de munca aplicabil, fie prin regulamentul intern al angajatorului.

In sectorul bugetar, pe langa HG nr.250/1992 mai exista prevederi in anumite acte normative care prevad durata unui CFP.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul fara plata cristina1981 cristina1981 buna ziua am nevoie urgent de un raspuns la intrebarea mea.la cate zile de concediu fara are dreptul un angajat pe an (vezi toată discuția)
Concediu fara plata marina_s marina_s Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti cate zile pe an are dreptul un angajat la concediu fara plata? Va multumesc. (vezi toată discuția)
Concediu fara plata (cfp) libra_y2005 libra_y2005 Buna ziua Sunt in concediu fara plata de aproape 3 saptamani . Precizez ca cererea pentru acordarea concediului , a fost facuta la solicitarea ... (vezi toată discuția)