Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul fara plata

in ce conditii se acorda concediul fara plata pe perioada maxima
Conform Legii 53/2003-Codul Muncii, republicat,
ART. 153
(1) Pentru rezolvarea unor situatii personale salariatii au dreptul la concedii fara plata.
(2) Durata concediului fara plata se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern
Puteti beneficia de durata maxima pentru CFP in conditiile prevazute de regulamentul intern al angajatorului sau in c.c.m. aplicabil acestuia ...

In lipsa unor astfel de dispoziții, singura posibilitate este negocierea cu angajatorul.