avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... actiune in instanta pentru schimbarea programului de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

actiune in instanta pentru schimbarea programului de vizita

Buna ziua!

Am si eu o problema pentru care va solicit atentia dumneavoastra.
Sunt divortata de 8 ani si am un baietel de 11 ani. Copilul mi-a fost incredintat spre creste si educare, iar tatalui i s-a acordat drept de vizita in prezenta mea, prima si a treia duminica din luna, de la ora 10 la 14. Tatal mai este obligat la plata pensiei de intretinere in cuantum de 25% din venit. In acesti 8 ani el nu a fost intresat de minor in sensul ca a venit cel mult o data pe luna si nu a stat cu el mai mult de o ora. Ca sa evit discutiile cu el am stabilit sa ne vedem in locuri publice: parc, cofetarie,MC Donald'S. Interesata de copil a fost bunica, adica mama fostului sot. Ea a venit sa il vada sau ii mai cumpara dulciuri. Tatal ii spunea sa manace meniul ( cumparat de bunica ) ca el nu are timp sa stea prea mult. Acum un an si jumatate pentru ca bunicul era bonav am lasat copilul in vizita la bunici. De atunci l-am mai lasat de sambata si pana duminica la prinz la un interval de o luna, o luna si jumatate.
Acum doresc sa ma casatoresc in strainatate cu un barbat care este de fel din acelasi oras cu mine, are cetatenie ramana si australiana. Pentru a depune actele de visa pentru copil am nevoie de acordul tatalui sau in lipsa acestuia de o hotarare cu alt program de vizita. Am incercat sa vorbesc cu fostul meu sot. Initial a fost de acord, daca renunt la pensie, dupa aceea nu a mai fost de acord. Am fost la un avocat dar mi-a spus ca nu voi obtine niciodata acest gen de hatarare judecatoreasca. Sunt dispusa sa trimit copilul cu insotitor, pe cheltuiala mea, o luna de zile in vacanta mare. Timpul pe care copilul ar trebui sa il petreaca cu tatal intr-o perioda de un an, conform Hotararii Judecatoresti actuale este de 4x12x2=96 ore.Ce pot face in acest sens? Nu mi se pare corect ca eu sa nu pot parasi localitate doar pentru simplu motiv ca un program de vizita nu poate fi schimbat. Daca si eu as fi avut fata de copil aceesi atitudine ca si tatal atunci ce se intampla cu copilul? Eu trebuie toata viata sa stau legata de un om chiar daca nu mai sunt casatorita cu el, doar penrtru simplu fapt ca nu vreau sa imi abandonez copilul?
Multumesc pentru timpul acordat!
Incercati printr-o actiune in instanta, dar inainte de asta ar fi bine sa gasiti un avocat foarte bun care sa va indrume in directia cea buna. Trebuie pus in evidenta interesul superior al copilului.
Parerea mea este in sensul ca se poate obtine o hotarare asa cum vreti si asa cum este normal.
Cu siguranta ca nu o sa fie usor dar nu este imposibil.
Este important sa nu pierdeti procesul si de aceea trebuie sa avei mare grija ce avocat va angajati.
Intrebarile ridicate de dvs sunt pertinente si este in logica lucrurilor sa obtineti aceasta hotarare.
Si daca exista ordine logica trebuie sa existe si o ordine juridica.:)
Trebuie cautata.

avocat Claudiu Lascoschi
Multumesc pentru raspunsurile prompte. Acum mai am o speranta. Atunci cand lucrurile par logice dar intalnesti o persoana de la care astepti un raspuns competent, pentru ca nu ne pricepem fiecare din noi la tot ce ne inconjoara, si aceea persoana iti spune din start ca nu este nici macar o sansa, iti pierzi speranta.
Multumesc inca o data.
Ma scuzati ca intervin, nu lucrez in domeniu, de aceea as dori sa intreb: in situatia doamnei de fata sa inteleg ca, daca nu exista un program de vizitare pentru tata, decis de instanta, doamna nu ar fi intalnit aceste obstacole si ar fi putut pleca?

In alta ordine de idei, doamna Cristina, va doresc multa bafta!
va trebui sa schimbati programul de vizita, in sensul ca tatal sa-si poata vedea copilul chiar daca numai de 2 ori pe an, sa fie o perioada mai lunga impreuna...exemplu: in vacanta de vara 3 sapt. sa stea la tata.

puteti demonstra ca este in interesul copilului sa mearga in strainatate cu dvs., spre o crestere si educare in conditii mult mai avantajoase pt. el, mai ales ca in Ro. , tatal oricum nu se ingrijeste de copil, fapt pe care trebuie sa-l dovediti cu martori.

av. vasilescu

Alte discuții în legătură

De ce nu putem parasi tara daca tatal are program de vizita? cristinica11 cristinica11 Buna ziua, am vazut peste tot ideea ca daca ai decizie definitiva si irevocabila poti parasi tara. Daca insa tatal are drept de vizita, nu poti parasi ... (vezi toată discuția)
Vizitarea minorului mary1970 mary1970 In urma divortului, mamei ii este incredintat copilul minor, iar tatal are drept de vizita in week-end. Dupa diverse sicane pe care le face tatal cand afla ca ... (vezi toată discuția)
Esti tata? ai obtinut drept de vizitare sau drept de crestere si educare ? wflea wflea [b]Sunt in situatia in care am vazut ca in Romania instantele decid numai si numai ce spune sau ce este de acord mama, atunci cand este vorba de drepturile de ... (vezi toată discuția)