Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept de mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept de mostenire

Buna seara,tatal sotului meu nu s-a casatorit niciodata cu soacra mea,dar l-a recunoscut pe acesta ca fiind fiul lui.Acesta s-a casatorit si are 2 copii.Din ce am inteles eu de la soacra mea,acesta le-ar fi facut acte celor 2 copii pe ce bunuri are.Intrebarea mea este:daca acesta a facut acte celor 2 copii,sotul meu nu are dreptul la nimic,desi ii poarta numele?Va multumesc.
Inteleg din text ca tatal sotului dvs a avut un copil (sotul dvs) cu soacra dvs. si ulterior tatal sotului s-a casatorit si a avut 2 copii carora le-a facut acte de proprietate pe bunurile lui.

Sotul dvs. este mostenitor rezervatar si are drept la mostenire. Daca socrul dvs. a dispus de toate bunurile sale catre cei doi copii din timpul casatoriei, sotul ar putea, in functie de tipul de actul de transmitere a bunurilor sa le conteste in instanta dupa decesul tatalui.